Zabıt katibi maaşı

Zabıt katibi maaşları ne kadardır?

Zabıt katibi, Adalet Bakanlığı tarafından atanan yardımcı yargı personellerine verilen isimdir. Türk hukuk sisteminin en önemli parçalarından birisidir. Bölge mahkemelerinde, yerel mahkemelerde, seçim kurullarında, icra dairelerinde ve daha birçok yerde çalışma imkanı bulmaktadırlar. Kalem işleri, yazışma ve dosyalama, duruşma tutanaklarının düzenlenmesi, sekreterya gibi görevlere sahiptirler. Ülkemizde her sene çok sayıda zabıt katibi alımı gerçekleştirilmektedir. Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler ise zabıt katibi ne kadar maaş alıyor merak etmektedirler.

Zabıt katibi maaşları 2020

Adalet Bakanlığı personel kadroları içerisinde en önemli birimlerden bir tanesi kuşkusuz mahkemelerin yazıcı memurları olan zabıt katipleridir. Zabıt katibi olmak için en az lise mezunu olmanız yeterlidir. Hal durum böyle olunca bu mesleğe olan ilgi de bir hayli fazladır. Lise mezunu, ön lisans mezunu ve üniversite mezunu olan adaylar bakanlık tarafından yayınlanan ilanlara başvuru yapmalılar. Bu süreci ve adayların sağlamaları gerek başvuru şartlarını Zabıt Katibi Nasıl Olunur yazımızdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Peki zabıt katibi ne kadar maaş alır?

Zabıt katibi maaşları, 2020 yılında diğer memur maaşları gibi zamlanmıştır. Bununla beraber enflasyon zammı da almışlardır. Lise mezunu, ön lisans mezunu, üniversite mezunu olan zabıt katiplerinin yeni maaşları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

D/K Hizmet YılıNet Maaş
1/425 yıl ve üstü4722 TL
1/424 4720 TL
9/213571 TL
9/103568 TL

Tabloda gördüğünüz üzere işe yeni başlayan yani zabıt katibinin başlangıç maaşı 3568 TL olarak belirlenmiştir. En yüksek zabıt katibi maaşı ise 4105 TL’dir. Derece ve kademelerine göre zabıt katibi maaşları tablosu net maaşlardır ve bu maaşlara aile yardımı, çocuk yardımı, döner sermaye gibi ek ücretler dahil edilmemiştir. Bu rakamlarla beraber bir zabıt katibinin elde ettiği aylık gelir daha da  yükselmektedir. 

Bu yazımızda sözleşmeli ve kadrolu zabıt katibi kaç lira, kaç TL maaş alır, zabıt katibi güncel maaşları ne kadardır, yeni maaş artışıyla YSK, Adalet Bakanlığı ve İcra Dairesi zabıt katibi yeni maaşları ve Ocak Temmuz ayı maaş zammı hakkında bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


Yorum Yaz