Yüzbaşı maaşı

Yüzbaşı Maaşları Ne Kadardır?

Ülkemizde askerlik sistemi içerisinde çok sayıda rütbe bulunmaktadır. Bu rütbelerden en çok bilinenlerinden bir tanesi de yüzbaşı rütbesidir. Yüzbaşı orduda bölük komutanlığı görevini yerine getiren askeri rütbeye denilmektedir. Görevleri 6 sene sürmektedir. Bu sürenin ilk üç senesinde yüzbaşı, diğer üç senesinde ise kıdemli yüzbaşı olarak görev yapmaktadırlar. Yüzbaşı rütbesi hakkında kuşkusuz çok sayıda merak edilen konu bulunmaktadır. Yüzbaşı maaşları bu konuların başında yer almaktadır. Yüzbaşı maaşı kaç para yazımız devamından öğrenebilirsiniz.

Yüzbaşı Maaşları 2020

Yüzbaşı olabilmek için öncelikle subay olmalısınız. Bunun için de üniversiteyi bitirmenizin akabinde sınavlarına katılmalı veya askeri okula gitmelisiniz. Bundan sonra ise rütbeleri birer birer tırmanmalı ve yüzbaşı rütbesini elde etmelisiniz. Tüm bu konuda detaylı bilgilere Yüzbaşı Nasıl Olunur yazımızda detaylı olarak anlattık. Peki yüzbaşı kaç para maaş alır, yüzbaşı kaç lira maaş alır?

Yüzbaşı maaşları, 2020 yılı itibariyle 7500 TL civarındadır. Vermiş olduğumuz maaş herhangi bir ek ödeme olmaksızın veya kıdem almaksızın elde edilen net maaştır. Bunlara ek olarak doğuda terör bölgelerinde görev yapan yüzbaşılar, terör tazminatı, evli olanlar aile yardımı, çocuğu olanlar çocuk parası almaktadır. Bunların dışında sınır ötesinde görev yapanlar ve operasyonlara katılanlar da ek ödemeler almaktadırlar. Bunlarla beraber bir yüzbaşının maaşı 9 bin TL’ye çıkabilmektedir.

Yüzbaşı emekli maaşları

Emekli yüzbaşılar kıdem ve derecelerine göre emekli maaşı almaktadır. Ancak genel olarak ortalama 3500 TL civarında emekli maaşı alırlar. Ayrıca emekli olduklarında 100.000 TL’ye yakın emekli ikramiyesi alırlar.

Yüzbaşı maaşları birçok mesleğe göre oldukça fazladır. Ancak görev ve sorumlulukları da bu denli fazla olduğunu unutmamak gerekir. Askerlik yapmanın zorluklarından dolayı sadece maaşlara bakarak asker olmaya karar verilmemeli ve bu mesleği yapmaya yüzde yüz istekli olunup olunmadığı sorgulanmalıdır. Bu yazımızda Jandarma yüzbaşı asker maaşları ne kadar, yüzbaşı ne kadar maaş alıyor, yüzbaşı ne kadar maaş alır ile aldığı aylık maaşı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


Yorum Yaz