Yoga eğitmeni nasıl olunur?

Yoga eğitmeni nedir, ne iş yapar?

Yoga, gerçek mutluluğa erişebilmek adına uygulanabilecek bir kişisel gelişim sistemidir. Burada “sistem” kelimesini kullanmamızın sebebi, yogada inanca yer olmamasından kaynaklanmaktadır. Yani basitçe yoganın bir din olmadığını söyleyebiliriz. İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkmış olan bu uygulama, zihin ve ruhta sükûnete ulaşmayı hedef edinmiştir.

Yoga, Hindistan’da ortaya çıksa da zaman içerisinde tüm dünyada bilinmeye ve uygulanmaya başlandı. Ülkemizde de hali hazırda çok sayıda yoga salonu ve yoga eğitmeni bulunuyor. Bu sayede yoga dersleri alabiliyorsunuz. Ancak birçok kişi tüm bunların yanında bu sektörden gelir elde etmek, bunu bir meslek haline getirme hedefini taşıyorlar. Bunun için de yoga eğitmeni olmak istiyorlar. Peki yoga eğitmeni olmak için ne yapmak gerekir?

Yoga eğitmeni olmak istiyorum

Yoga eğitmeni nasıl olunur?

Yoga eğitmenlerine, yoga öğretmeni veya yogi denilmektedir. Yoga öğretmeni olmak istiyorum diyen kişiler için ülkemizde çok sayıda kurs bulunmaktadır. Bu kurslardan neredeyse her ilimizde mevcuttur. Bunların fiyatlarını ve eğitim sürelerini araştırarak buralara müracaat edebilir ve akabinde sertifikanızı yani belgenizi alabilirsiniz. Genel olarak yoga kursları 200 saatlik derslerden oluşmaktadır. Yoga sertifikası yani yoga belgesi almak için bu 200 saatlik eğitimi almanız gerekmektedir.

Ancak iyi bir yoga eğitmeni olmak için sadece bu sertifikayı almanız yeterli değildir. Öyle ki herhangi bir mesleği öğrenmek için çoğu durumda 4 senelik lisans eğitimi bile yeterli olmayabiliyor. Hali hazırda yogi olabilmek için bir kurs yerinden bir sertifika edinmek de yeterli değil. Tabi bu sertifika ile kendinizi yoga öğretmeni olarak tanıtabilirsiniz. Ancak cidden yogayı öğrenmiş sayılmazsınız. Öyle ki Hindistan gibi ülkelerde yoga öğretmeni olmak için gerekenler arasında ustanın yanında 12 sene eğitim almak gerekiyor. Düşünülünce ne kadar fazla geliyor değil mi? Siz olsanız bir mesleği icra etmek için 12 sene eğitim alır mısınız? Kuşkusuz burada bizler bu işi meslek olarak görüyoruz, fakat bu işin ustaları yogayı meslek olarak değil bir huzura erme yolu olarak görüyorlar. Bu sayede de yıllarını harcayabiliyorlar. Tabi sizlerden bunca yılınızı harcayın demiyoruz. Ancak meslekte iyi olabilmeniz için almış olduğunuz sertifikanın yanında mesleğin tüm ince detaylarını öğrenmek için düzenli çalışmalar ve egzersizler yapmalısınız. Ancak o zaman sektörde bilinen iyi bir yoga eğitmeni olabilirsiniz.  

Yoga eğitmenliği sertifikası nasıl nereden alınır?

Yoga eğitmenlik sertifikası nasıl, nereden alınır?

Ülkemizin neredeyse tüm illerinde yoga eğitmenlik sertifikası veren kurs merkezleri bulunmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya bu illerden sadece birkaçıdır. Bu kurs merkezlerini araştırmalı ve iyi eğitim veren yerleri seçmelisiniz. Fiyatlarına göre çok sayıda kurs merkezi olduğunu unutmayın. Örneğin birçok ilimizde şubesi bulunan Yoga Federasyonu bulunmaktadır. Buraya müracaat edip gerekli yoga eğitimleri alabilirsiniz.  Bu kurs merkezleri hakkında sorularınız varsa yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Peki kimler yoga eğitmeni olabilir?

Yoga eğitmeni olma şartları nelerdir?

Yoga eğitmeni olmak için KPSS sınavından 80 puan üstü almak için bir şart bulunmamaktadır. Ancak yoga yaparken oldukça zorlu hareketleri gerçekleştirebilmeniz gerekmektedir. Bu sebepten dolayı fiziki sağlığınızın yoga yapmaya engel bir durum teşkil etmemesi gerekiyor. Harici ilköğretim mezunu, lise mezunu veya yüksek lisans mezunu her kişi yoga eğitmenliği sertifikası almak için başvuruda bulunabilir.

Bu yazımızda yoga eğitmenine ne denir, yoga eğitmeni olmak için gerekenler nelerdir, yoga eğitmeni nasıl olunur gibi yoga eğitmeni olmak hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Yoga Eğitmeni Ne Kadar Kazanır öğrenebilirsiniz.


Yorum Yaz