Tren teşkil işçisi maaşları

Tren teşkil işçisi maaşları 2020

Tren teşkil işçisi, tren teşkil görevlisi veya bilinen adı ile makasçı, TCDD bünyesinde işçi sınıfında çalışmakta olan bir meslek grubudur. Halk arasında trenlerin gidecekleri güzergahlara göre rayları makaslar vasıtası ile ayarlayan kişiler olarak bilinmektedirler. Ancak bunun dışında; istasyona bırakılan vagonların güvenliği için gerekli önlemleri alma, rayların durumu ile ilgili üstlerine bilgi vermek gibi görevlere sahiptirler.

Tren teşkil görevlisi oldukça önemli bir meslektir. Bir anlık hataları, dalgınlıkları oldukça büyük sonuçlar doğurabilir ve can ile mal kaybına sebebiyet verebilir. Hatta geçmişte bu tarzda tren kazaları yaşanmıştır. Bu duruma sebebiyet vermemek adına oldukça dikkatli davranmalılar ve en ufak sorunlara bile titizlikle yaklaşmalılar. Peki bu denli zor bir mesleği icra eden tren teşkil işçileri ne kadar para kazanıyor merak ediyor musunuz?

Tren teşkil işçisi maaşları ne kadardır?

Tren teşkil memuru olabilmek için TCDD bünyesinde belirli bir eğitimden geçmeniz gerekmektedir. Bu eğitim 6 ayı bulabilmektedir. Bu konuda detaylı bilgilere TREN TEŞKİL İŞÇİSİ NASIL OLUNUR yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tren teşkil işçileri, TCDD bünyesinde çalışmaktadırlar. İşe yeni başlamış olan bir tren teşkil memuru 2020 yılı itibariyle 3750 TL maaş almaktadır. Bu ücrete mesai ücreti, aile yardımı, çocuk yardımı gibi ek ücretler eklenerek maaşları 4250 TL’yi bulabilmektedir.

Tren teşkil memurluğu devlet demiryolları bünyesindeki en zor mesleklerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Zor şartlarda yağmur, kar, fırtına, soğuk, sıcak demeden rayların kontrolü gerçekleştirmek zorundadırlar. Bunun yanında her gün kilometrelerce yol yapmaları da gerekebilir. Peki sizce tren teşkil işçileri hak ettikleri maaşı alabiliyorlar mı? Bu yazımızda tren teşkil işçileri ne kadar para kazanıyor, ne kadar maaş alıyorlar ile tren teşkil memuru Ocak ve Temmuz ayı yeni zamlı maaşları ne kadar konularında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


Yorum Yaz