Proses işçisi nedir, ne iş yapar, nasıl olunur?

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile beraber hayatımıza çok sayıda yeni meslek giriyor. Bu sebepten günümüzde çok sayıda meslek çeşidi ortaya çıkıyor. Bunların birçoğu ise genel olarak oldukça az biliniyor. Hakkında az bilgi sahibi olunan meslek dallarından bir tanesi de proses işçisi. Proses işçisi mesleğini son dönemde İŞKUR veya çeşitli ilan platformlarında sık sık görmekteyiz. Peki nedir bu proses işçiliği?

Proses işçisi nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Proses; fabrikasyon bazında yapılan üretimlerin, başlangıcından bitimine kadar uğradığı fiziksel ve kimyasal işlemler bütünüdür. Proses işçisi bir ürünün ham madde olarak girmesinden ürün olarak çıkmasına kadar tüm sürecin takibini gerçekleştiren kişilere denilmektedir. Yani fabrikaya ham madde olarak giren ve ürün olarak çıkan tüm sürecin takibini proses işçileri üstlenmektedir. Üretim işçisi olarak da bilinmektedir. Bir firmanın karlılığı ve faaliyetlerini sürdürebilmeleri adına oldukça önemli olan birimlerden bir tanesidir. Proses işçileri üretimin can damaları olmasından dolayı bir firmanın omurgası olarak nitelendirilirler. Peki proses işçisi tam olarak ne iş yapıyor? Proses işçilerinin görevleri, yetkileri ve sorumlulukları nelerdir?

Proses işçisi ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Çağımız teknolojisinde ve rekabet ortamında başarılı olabilmek ve ayakta kalabilmek için üretim sürecinin herhangi bir dalında çalışan her bireyin çok yönlü eğitilmiş olması gerekir. Özellikle kimyasal ham maddeler ve yarı mamul kimyasal maddeler kullanılarak yapılan her türlü proseste çalışan bireyin; kimya, elektrik, elektronik, bilgisayar, alet ve cihazların bakım ve onarımı ve kalite kontrolünde etkili rol alabilecek konumda yetişmesi gerekir.

Ülkemizde meslek liselerinin Proses Bölümleri nadir olarak mevcut olmakla beraber buradan mezun olan öğrenciler proses teknisyeni olarak endüstrinin tüm kollarında görev yapabilir. Proses mühendisi de yine aynı şekilde süreç takibini gerçekleştirmektedir. 

Proses işçisi nasıl olunur?

Proses işçisi olmak için belirli bir bölüm veya üniversite okumanız gerekmemektedir. Fakat kimya alanında çalışan bir firma proses işçisi alımı yapıyorsa kimya mezunu olan adayları tercih etmektedir. Yani en az lise ve dengi bir okuldan mezun olan kişiler proses işçisi olarak iş bulabilmektedir. Proses işçisi olarak çalışabilmek için alanınızda alakalı üretim takibi sürecinde yeni çalışanlara ihtiyaç duyan firmalara başvuru yapmalı veya bu firmaların ilanlarını takip etmelisiniz.

Proses işçisi çalışma ve iş bulma olanakları nasıldır?

Proses işçileri günümüzde kamu kurum ve kuruluşlarında ( ETİ Maden gibi ) veya özel sektörde iş bulabilmektedirler. Eğitim görmüş olduğunuz alanda süreç takibi ihtiyacı duyan her firmada çalışma imkanına sahiptirler. Tüm sürecin takibiyle ilgili olmalarından dolayı oldukça zor bir işe sahiptirler. Peki bu zorlu görevi yerine getiren proses işçileri ne kadar maaş alıyor merak ediyor musunuz? Bu konuda detaylı bilgilere Proses İşçisi Maaşları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Proses işçisi nedir?

Bu yazımızda proses işçisi nedir, ne demektir, kime denir, ne iş yaparlar, nerelerde çalışırlar, nasıl olunur, olma şartları nelerdir hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


Yorum Yaz