Onbaşı nedir, nasıl olunur?

Türkiye Cumhuriyeti her erkek vatandaşı zamanı geldiğinde askerlik yapmak zorundadır. Ülkemiz askerlik sisteminde çok sayıda rütbe bulunmaktadır. Bu rütbelerden bir tanesi de onbaşı rütbesidir. Bu yazımızda onbaşı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Askerde onbaşı nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Onbaşı, askeriyede bulunan rütbelerden birisidir. Erlikten sonra gelen ilk rütbedir. Askerde onbaşının emrine bir birlik verilir. Onbaşı bu birliğin amiri ve çavuşların yardımcısı konumundadır.

Onbaşı ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Onbaşı birliğinde bulunan erlere askeri kuralları öğretmen, ast üst ilişkileri hakkında bilgi vermek gibi önemli görevlere sahiptir. Bunların yanında birlik içerisinde disiplini sağlamak, emrindeki askerlerin olası bir savaşa karşı eğitmek gibi görevleri bulunur. Onbaşılar, bünyesinde bulunan erlerle beraber yemek yerler ve sofra düzeninden, yemeğin eşit dağıtılmasından da sorumludurlar. Ayrıca erleri, birliklerde bulunan subaylara onbaşılar tanıtmaktadır. Bu yüzden bünyesindeki her er hakkında bilgi sahibi olmak durumundadır. Peki askerde nasıl onbaşı olunuyor, onbaşı nasıl olabilirim?

Onbaşı nasıl olunur?

Askerlikte er en düşük rütbedir. Askerde er olmak istemeyen, biraz daha rahat olmak ve bünyesinde erlerin bulunmasını isteyen kişiler onbaşı rütbesi nasıl alınır merak etmektedir. Onbaşı olmak için öncelikle acemiliğinizi tamamlamanız gerekmektedir. Yeni askerlik sisteminde acemilik 1 aydır. Akabinde de 5 ay süre zarfında usta birliğinize gönderilirsiniz. Bu acemiliğin tamamlanması ile birlikte onbaşı olmak istiyorum şeklinde başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Bu başvurunun ardından da sınava tabi tutulursunuz. Bu sınav sözlü ve yazılı olarak gerçekleştirilmektedir.

Yazılı sınavda; Atatürkçülük, inkılap tarihi, temel matematik, dört işlem gibi konulardan toplam 5 soru sorulmaktadır. Yazı sınav sonuçları yapılacak olan mülakata göre değerlendirilmektedir. Bu şartları sağlıyorsanız onbaşı olarak askerliğinizin geriye kalanını yapmanız mümkündür.

Onbaşı rütbesi

Sözleşmeli onbaşı nasıl olunur?

Türk Silahlı Kuvvetleri bunun dışında sözleşmeli onbaşı alımı da gerçekleştirmektedir. Sözleşmeli Er olarak en az 2 yıl görev yaptıktan sonra kadro görev yeri uygun olduğu takdirde, yeterlilik durumu da göz önüne alınarak Sözleşmeli Er’in Türk Silahlı Kuvvetlerinde aldığı Onbaşı rütbesidir. Sözleşmeli onbaşılar erbaş sayılmaktadır. Sözleşmeli onbaşılar sözleşmelerini 1’den az ve 3 seneden fazla olmamak şartı ile en çok 29 yaşına kadar uzatabiliyorlar. Sözleşmeli onbaşı yani uzman onbaşı olmak için TSK tarafından yayınlanan ilanları takip etmeniz gerekmektedir. TSK belirli dönemlerde ihtiyaca göre sözleşmeli onbaşı alımı gerçekleştirmektedir.

Onbaşı er midir, erbaş mıdır?

Onbaşılar askerlik sisteminde erbaş statüsünde yer almaktadırlar.

Onbaşılar emir verebilir mi?

Onbaşılar birliğinde bulunan erlerin astı konumundadır. Yani başında amir olarak bulunması sebebi ile emir verebilmektedir.

Onbaşı olma şartları nelerdir, alım şartları neler?

Onbaşı olabilmek için en az ilköğretim mezunu olmalı ve bunun yanında daha önce yüz kızartıcı bir suç işlememiş olmanız gerekmektedir. Bazı yerlerde askerliğini kısa dönem olarak yapan ( ki bu yeni askerlik sisteminde kaldırıldı ) olmaktaydı. Artık yine subayların vereceği karara göre askerler arasından onbaşı seçimi gerçekleştirilebiliyor. Ancak bazı yerlerde yukarıda bahsettiğimiz üzere kadro açığına göre onbaşılık sınavı yapılmaktadır.

Onbaşı nöbet tutar mı?

Onbaşılar da askerlik kanunu gereğince nöbet tutmak zorundadırlar. Kendilerine nöbet süresi tanımlanır.

Bu yazımızda onbaşı nedir, nasıl olunur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızda Onbaşı Maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz. 


Yorum Yaz