Onbaşı maaşları

Onbaşı maaşları ne kadardır?

Askerlikte çok sayıda rütbe bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de onbaşı rütbesidir. Onbaşı, TSK bünyesinde erden sonra gelen ilk rütbenin adıdır. Onbaşı, erlerin astı konumundadır ve sorumlu olduğu erlere ast üst ilişkileri hakkında bilgi sunmak, birlik içerisinde disiplini sağlamak gibi görevlere sahiptir. Onbaşılar ayrıca bünyesinde bulunan erleri tanımak zorundadırlar. Çünkü bu konuda üstlerine bilgi verirler. Onbaşılar hakkında en çok merak edilen konuların başında onbaşı maaşları gelmektedir. Peki onbaşılar ne kadar maaş alıyorlar?

Onbaşı maaşları 2020

Öncelikle onbaşı olabilmek için acemiliğinizi tamamlamanız gerekmektedir. Bunun tamamladıktan sonra ise bir sınava tabi tutulur ve bu sınav sonucunda onbaşı olup olmayacağınız karar verilir. Bu konu hakkında detaylı bilgilere Onbaşı Nasıl Olunur yazımızdan öğrenebilirsiniz. Bazı yerlerde sınava gerek kalmadan subaylar onbaşı seçimi de gerçekleştirebilmektedir. Peki onbaşı ne kadar maaş alır?

Onbaşılar askerde 150 TL kadar askerlik harçlığı almaktadır. Onbaşılar bunun haricinde bir ödeme veya para almamaktadırlar.

Onbaşı maaşları nereye, ne zaman yatırılır?

Onbaşı asker maaşları öncelikle acemilik süresince PTT hesabına yatırılır. Daha sonra ise PTT kartları bloke olur ve maaşlar her ayın 1’inde Ziraat Bankası hesaplarına yatırılır. Asker bu hesaptan maaşlarını çekerek ödeneğini kullanabilmektedir.

Bu yazımızda onbaşı maaşları ne kadardır, onbaşılar ne kadar maaş alırlar gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Onbaşı asker maaşı hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


Yorum Yaz