Norveç iş ilanları ve iş başvurusu

Norveç, Kuzey Avrupa’da İskandinav Yarımadası’nda yer almakta olan bir ülkedir. Doğal güzellikleri ve ekonomik refahı ile öne çıkmaktadır. Suç oranlarının oldukça düşük olduğu Norveç, dünyanın yaşam kalitesi anlamında en yüksek noktalarından bir tanesidir. Öyle ki, Avrupa ortalamasının üzerinde bir yaşam standardı ve ekonomik gelişmişliğe sahip olduklarından dolayı Avrupa Birliği’ne dahi girmeyi kabul etmemektedirler. Ülkede petrol rezerv zenginliği yüksektir ve balıkçılık sektörlerinde oldukça gelişmiş durumdadır. Diğer tarafından Norveç; İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn ile beraber EFTA yani Avrupa Serbest Dolaşım Örgütü üyesidir. Yüksek refah seviyesi Türkiye dahil dünyanın her noktasından kişileri bu ülkede yaşamak istemesine sebep olmaktadır ve Norveç’te yaşamak ve çalışmak için neler yapabileceklerini araştırmaktadırlar. Norveç’te iş arıyorum ya da Norveç’te çalışmak istiyorum diyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazımızda Norveç ülkesinde çalışma olanakları ve nasıl iş başvurusu yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgiler verdik.

Norveç İş İlanları 2020

Norveç’te refah seviyesi yazımız başında da belirttiğimiz üzere çok yüksektir. Kişi başına düşen milli gelir 65 bin dolar seviyelerindedir. Sadece bu rakam bile çok şey ifade etmektedir. Ancak Norveç oldukça önemli bir sorunu yaşar hale gelmiştir. Nüfusu hızla yaşlanmakta ve azalmaktadır. Ülkede yaşayan kişilerin sayısı 5 milyon civarındadır ve iş gücü eksikliği çekmektedir. Önceden Norveç vize vereceği kişileri büyük bir titizlikle seçmekte ve oldukça zor vize vermekteydi. Ancak bu durum nüfusun yaşlanması ile bir nebze tersine dönmüş durumda. Artık daha rahat bir şekilde Norveç’te çalışmak için vize alınabilmektedir. Tabi bu durum da Norveç’te iş bulmak ve burada çalışmak ve yaşamak isteyen Türk vatandaşları için büyük bir şanstır. Norveç’te nasıl iş bulunur ve Norveç’te nasıl çalışabilirim bahsetmeden önce Norveç’te ne iş yapılır, genel olarak hangi mesleklerde personel açığı fazla bundan bahsetmek istiyoruz.

Norveç’te iş imkanları oldukça yüksektir. Özellikle; kuaför, kaynakçı, psikolog, inşaat mühendisi, şoför, diş hekimi, doktor, hemşire, vasıfsız işçi, öğretmen, nitelikli eleman, aşçı, iş makineleri operatörü, sanatçı, kalifiye eleman, sağlıkçı, barista, sağlık personeli, biyolog, su ürünleri mühendisi, petrol mühendisi, makine mühendisi gibi çok sayıda meslekte personel açığı bulunmaktadır. Gemicilik, balıkçılık, inşaat, sağlık, turizm, otel, restoran, gıda gibi sayısız sektörde sayısız çalışan açığı vardır. Norveç’te nasıl iş bulabilirim ve Norveç’te çalışmak için ne yapmalıyım diyorsanız yazımız devamında anlattığımız iş bulma yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Norveç’te Nasıl İş Bulunur, İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveçte çalışmak istiyorum

Norveç dünyada en gelişmiş ülkeler arasındadır. Ülkede orman ürünler, balıkçılık, madencilik ve bunları Avrupa pazarına ulaştıran gemicilik büyük istihdam kapıları olmaktadır. Petrol, bakır, doğalgaz gibi doğal zenginlikleri fazla olsa da Norveç son yıllarda Arap ülkelerinin aksine gelir kaynaklarını arttırmayı hedeflemiş ve sanayileşmenin önünü açarak ciddi yatırımlar yapmıştır. Sizler de bu ülkede kolay bir şekilde uzmanı olduğunuz alanda çalışma fırsatları elde edebilirsiniz. İş başvurusu yapabileceğiniz yöntemleri ise aşağıda sıraladık.

Norveç’te iş aramak için kullanabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi devletimizin resmi iş arama motoru olan İŞKUR adresidir. İŞKUR üzerinde az da olsa çeşitli dönemlerde Norveç ülkesinde personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yapan kurumların ilanları yayınlanmaktadır. Sizler de açık bir iş pozisyonu olup olmadığını İŞKUR il ve ilçe müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

Norveç’te iş bulmak için en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi de kuşkusuz Norveç iş arama siteleri yani iş bulma siteleri vasıtası ile başvurularınızı gerçekleştirmenizdir. https://www.jobbdirekte.no/, https://www.stepstone.com/ ve Linkedin siteleri bu alanda en çok kullanılan iş arama siteleridir. Bu siteler üzerinde açık iş pozisyonlarını inceleyerek iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Norveç’te iş bulmak ve çalışma fırsatı elde etmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi de burada iş yapan Türk firmalarına doğrudan müracaat etmektir. Bu sayede sizler de burada yaşayan 50 bini aşkın Türk vatandaşından bir tanesi olabilirsiniz. Bu Türk ve yabancı firmalar her sene çok sayıda personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı gerçekleştirmektedir. Peki bu firmalar hangileridir?

Norveç’te Çalışan, İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Norveçte iş bulmak istiyorum

Norveç’te Oslo, Bryggen, Leknes, Lavangen, Bergen, Trondheim gibi kentlerde çok sayıda Türk restoranları, Türk inşaat ve gıda firmaları bulunmaktadır. Türk şirketlerinin bu ülkeye gösterdikleri ilgi günden güne yükselmektedir. Aşağıda sitemiz üzerinde yayınlanan ve Norveç’te faaliyet gösteren Türk ve yabancı firmaları görebilirsiniz.

Sitemiz isadresi.net üzerinde yeni şirketler eklendikçe bu listede aktif olarak güncellenecektir. Sizler de doğrudan bu firmaların insan kaynakları departmanlarına Norveç iş ilanları için başvuru yapabilir ve iş başvuru formu doldurabilirsiniz. Norveç iş imkanları oldukça geniş olduğundan ve nasıl iş başvurusu gerçekleştirebileceğinizden bahsettik. Peki bu ülkede yaşam nasıldır? Burada çalışanlar ne kadar maaş alıyorlar?

Norveç’te İşçi – Personel Maaşları Ne Kadardır?

Norveçte çalışma imkanları

Norveç’te yaşam oldukça pahalıdır. Hatta Avrupa ülkeleri ile kıyas yapıldığında en pahalı bir iki ülkeden bir tanesi oldukları belirtilmektedir. Ancak bu ülkede yaşayan vatandaşların maaşları da o derece bir hayli yüksek olmaktadır. Bir garson aylık ortalama 3000 Euro’ya yakın maaş almaktadır. Bunun yanında çocuk bakıcısı 2 bin Euro, duvar ustası 3 bin Euro, inşaat mühendisi 6 bin Euro ve dişçi 12 bin Euro ortalama maaş almaktadırlar. Bunların yanında deneyimlerinize göre ortalama maaşlar çok daha yüksek seviyelere çıkabilmektedir.

Bunların dışında diğer çok sayıda ülkede olduğu gibi Norveç’te de asgari ücret uygulaması vardır. En vasıfsız işçilere ödenen asgari ücret bu ülkede saatlik 180 Kron’dur. Bu da günde 10 saat çalışma ile 1800 kron ve ayda 46.800 kron yapmaktadır. Yani bizim ülkemizin para birimi olan TL karşılığı 35 bin TL’den fazladır. Norveç’te en vasıfsız işçi dahi ülkemiz asgari ücretin 15 katından fazla kazanmaktadır.

Norveç’te resmi dil Norveççe’dir. Ancak ülkede çoğu kişi İngilizce bilmektedir. Sizler de sadece İngilizce bilerek bu ülkede çalışma imkanı elde edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yazımızda detaylı olarak belirttiğimiz iş başvuruları yöntemlerini uygulamaktır. Bu yazımızda Norveç’te aranan meslekler, iş ilanları ve iş başvurusu hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile  getirebilirsiniz.


Yorum Yaz