Kategori: Meslekler

Meslekler kategorisi, A’dan Z’ye, akıllara gelen tüm mesleklerin insanlara aktarıldığı; mesleklerle alakalı bilgilerin paylaşıldığı ve merak edilen bazı mesleklerin ne olduğunu aktarılan yerdir. Aklınızda bulunan tüm meslekler, burada sergilenip insanlara sunulmaktadır. Adeta bir vitrin olan meslekler kategorisi, insanlara bir mesleğin nasıl olunacağı, bir mesleğe nereden başvurulacağı gibi konularda bilgi ve tecrübe aktarmaktadır.

Alanında uzman yazarların olduğu ve daha önce bazı mesleklerin denediği yazarlar ile çalışan meslekler kategorisi, yüzde yüz teyit edilmiş bilgiler ile insanlara meslekler hakkında bilgi aktarmaktadır. Bir bilgi sadece “nedir” şeklinde değildir. Meslek hakkında aklınıza gelen her şeyin detaylı olarak aktarıldığı yazılardır.

Meslek / Meslekler Nedir?

Meslek ya da meslekler, kişinin eğitim hayatından sonra en önemli yaşam koşturmasına denir. Genellikle 20 yaşında biten eğitim hayatından sonra emekli olana kadar işin erbabı oldukları bölüme denir. Eğer bir mesleğiniz varsa; para kazanabilirsiniz, çevre edinebilirsiniz, hayatınızı devam ettirebilirsiniz, hem kendinize hem de sevdiklerinize meslekte aldığınız para ile bakabilirsiniz.

Eğer bir mesleğiniz varsa şanslısınız. Çünkü milyonlarca insan ya işsiz ya da bir mesleği bulunmamaktadır. Meslekler kategorisi de, tam olarak insanlara, bir meslek kazandırmayı amaçlamaktadır. Mesleği merak edenler, bir mesleğin ne olduğunu düşünenlere yardımcı olmayı vizyon olarak hedeflemiştir.

Hangi Meslek Türleri Vardır?

Türkiye’de yaklaşık 10 binden fazla meslek türü vardır. Hayal dünyanın ve girişimciliğin sonucu yüzlerce birbirinden bağımsız yeni meslek türü gelişmiştir. İnsanların neyde mutlu oluyorsa o işte çalışmasının doğru olması sonucu meslek türleri de doğmuştur.

Mesleklerde Neler Anlatılmaktadır?

Meslekler kategorisinde aklınıza gelen her türlü mesleğin maaşları, ne iş yaptıkları, insanların meslek sahibi olması için yapmaları gerekenleri, nerelerde çalışabilecekleri, çalışma fırsatları ve olanakları gibi o meslek hakkında detaylı bilgi aktarılmaktadır. Eğer hayallerinizi daha kurmadıysanız ve meslek seçmede zorlanıyorsanız bu kategori, tam olarak size göredir. Her türlü mesleğin yer alması ve meslekler hakkında çok detaylı açıklama yapılmasından dolayı, bir kişinin yazıyı okuduktan sonra o mesleği bilmemesi imkansızdır.

Mesleğin yanında tecrübelerin de aktarıldığı kategoride, mesleklerin ne kadar maaş aldıkları da ifade edilmiştir. Hayatınızı devam ettirmek için ihtiyacımız olan para, her mesleğe göre ayrıntılı olarak değinilmiştir.

İleride Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Genelde genç ve daha kafasında meslek oluşturmamış insanların aklında, “İleride hangi mesleği seçmeliyim?” sorusu mutlaka yer alır. Rehberlik öğretmenleri de ışık tutacak meslekler kategorisi hem meslekleri anlatırken hem de ileride seçilecek en güzel meslekleri kullanıcılara aktarmaktadır. Kullanıcılardan kategoriye üye olunması beklenilmez.

Genellikle yeni kuşak gençler, sağlam işler yerine daha çok en çok kazandıran işleri merak etmektedir. Bundan dolayı her meslek grubu anlatıldıktan sonra, mesleğin ne kadar kazanıldığı da insanlarla paylaşılır. Bu yüzden insanlar meslekle ilgili yazıyı okuduktan sonra çok kazandırıp kazandırmayacağını kolaylıkla kavrayabileceklerdir.

Tüm Mesleklere Kolayca Ulaşabilme

Dört dörtlük bir tasarımla insanların karşısına çıkan site, çok basit tasarıma sahiptir. Geniş galeri ile insanlara meslekler anlatılırken, yazının içerisinde bulunan “Alakalı Yazılar” sekmesiyle farklı meslek grupları da insanlarla paylaşılmaktadır. Gözü yormayan yazılar ile, kullanıcılara vizyon olarak sadece meslek hakkında bilgi aktarılmaktadır.

Mesleğin ne kadar kazandırdığı da aktarılan meslekler kategorisinde yazı içerisindeki linkler ile kolayca kullanıcıya gösterilmektedir. Aklınızda bulunan bir meslek varsa hem sevdiklerinize, hem çocuklarınıza hem de kendinize bakabileceğiniz bir site kategorisi: Meslekler!