İcra katibi maaşı

İcra katibi maaşları ne kadardır?

Ülkemizde en yoğun çalışan kurumlardan bir tanesi icra daireleridir. Son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılar milyonlarca vatandaşımızın icra dosyasının oluşmasına sebebiyet vermiştir. Alacaklarını tahsil edemeyen kişiler, hukuksal yollara başvurmakta ve akabinde alacakları karşılığında icra işlemi uygulanmaktadır. Bu uygulayıcılara ise biz icra katibi diyoruz. İcra katibi ya da icra memuru, mahkeme kararları neticesinde borçludan borcunu tahsil edip, bunu alacaklıya veren memurlardır. İcra memuru; Adalet Bakanlığı’na bağlı icra müdürlüklerinde, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliye Bakanlığı bünyesinde çalışma imkanına sahiptir. Peki icra katibi ne kadar maaş alır?

İcra katibi maaşları 2020

İcra katibi olmak için yükseköğrenimizi tamamladıktan sonra KPSS sınavına katılmalı ve yukarıda saymış olduğumuz kurum ilanlarına başvuruda bulunmalısınız. Bu konuda diğer detaylı bilgilere İcra Katibi Nasıl Olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz. Peki icra katibi kaç para maaş alır?

Lise mezunu, ön lisans mezunu ve lisans mezunu kişiler icra katibi olabiliyorlar. Ancak maaşlarında ufak değişiklikler bulunuyor. Aşağıda mezuniyetlerine göre icra katibi maaşları yer almaktadır.

Öğrenim Maaş
Lise Mezunu 3.683,84 TL
Ön lisans mezunu 3.707,16 TL
Lisans mezunu 3.725,19 TL

İcra katipleri bu maaşlarına ek olarak 500 TL ile 700 TL arasında değişen yolluk parası almaktadırlar. 

Yukarıda vermiş olduğumuz maaş işe yeni başlamış olan, bekar, çocuksuz ve eşi çalışmayan bir icra memurunun net maaşıdır. Bu maaşa ek olarak aile yardımı, çocuk yardımı gibi ek ücretler girdiğinde maaşları daha da yükselmektedir.

Bu yazımızda sözleşmeli icra katibi maaşı, Ocak ve Temmuz ayı icra katibi maaşları ne kadardır ile icra katibi kaç para maaş alır konusunda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


Yorum Yaz