Güvenli sürüş teknikleri sertifikası / belgesi

Güvenli sürüş teknikleri sertifikası nedir, ne işe yarar?

Ülkemizde trafikte 25 milyonu aşkın araç bulunmaktadır. Araç yoğunluğu, trafiğe ve kazalara sebebiyet vermektedir. Bu yüzden araç kullanımında tabir yerindeyse ustalaşmak herhangi bir şekilde karşılaşabileceğimiz trafik kazalarına karşı bir nebze de olsa korunmamızı sağlayacaktır. Bunun yanında şoför gibi çeşitli kadro ve pozisyonlar için istenen ilanlarda sadece ehliyet sahibi olunması artık yetmemektedir. Güvenli sürüş teknikleri sertifikası gibi çeşitli belge sahibi olunması ve deneyim istenmektedir. Bundaki en büyük sebep ülkemizdeki ehliyet eğitiminin yetersiz olduğunun düşünülmesidir. Bu tarzda belgeleri edinerek çok daha kolay bir şekilde iş bulabilirsiniz. 

Güvenli sürüş teknikleri belgesi, trafik kurallarına uyarak, diğer araçların ve sürücülerin varlığını göz önünde bulundurarak yolda güvenli ve doğru bir sürüş gerçekleştirmek amacıyla, alanında uzman kişiler tarafından verilmiş olan bir sürüş sertifikasıdır. Peki güvenli sürüş teknikleri sertifikası nereden, nasıl alınıyor?

Güvenli sürüş teknikleri sertifikası nereden, nasıl alınır?

Güvenli sürüş teknikleri eğitimi teorik eğitim ve uygulamalı eğitim olarak verilmektedir. Bu sertifikayı veren kurslara göre farklılık gösterse de genel olarak 5 ile 10 saat aralığında ve 1 gün içerisinde bu eğitim tamamlanmaktadır. Sadece 1 gününüzü ayırarak güvenli bir sürüş gerçekleştirmek için gerekli olan bilgilerin tümünü öğrenebilirsiniz. Bu yüzden bu sertifikayı sadece şoförlük alanında iş arayanlar değil, tüm vatandaşlarımız almalıdır.

Güvenli sürüş teknikleri sertifikası, ülkemizde MEB Onaylı kurslar tarafından verilmektedir. Sürücü kursları genel olarak bu eğitimi sunmaktadır. Fakat burada kurs ile anlaşmadan önce verilecek eğitimin içeriği ve kurs saati muhakkak araştırılmalıdır. Alanında uzman kişilerden bu sertifika alınmalıdır. İl veya ilçenizde bu tarzda güvenli sürüş teknikleri sertifikası veren kursları oldukça kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Peki bu belgenin ücreti ne kadar?

Güvenli sürüş teknikleri sertifikası veren kurslar

Güvenli sürüş teknikleri sertifikası ne kadar, kaç paradır?

Güvenli sürüş teknikleri belgesi ülkemizde çok sayıda kurs merkezi tarafından verilmektedir. Fiyatları ise kurs merkezlerine göre farklılık göstermektedir. Ülkemizde bu sertifikayı almanın bedeli günümüz itibariyle 400 TL ile 800 TL arasında değişmektedir. Burada tek günlük bir eğitimden bahsedilmektedir. Kurs merkezi seçimi yaparken fiyat ve aldığınız eğitim muhakkak kıyaslanmalıdır. Çok düşük ücretlerle çalışan ancak eğitimini yetersiz olan kurs merkezleri tercih edilmemelidir.

Güvenli sürüş teknikleri sertifikası ne kadar sürede alınır?
Güvenli sürüş teknikleri sertifikası almak için gerekli olan eğitim 1 gün içerisinde verilmektedir. 
Güvenli sürüş teknikleri sertifikam kayboldu, ne yapmalıyım?
Güvenli sürüş teknikleri sertifikanız herhangi bir sebepten dolayı kaybolduysa belgeyi temin ettiğiniz kurs merkezine giderek bu belgeyi yeniden çıkartabilirsiniz. 

Bu yazımızda güvenli sürüş teknikleri nedir, ne işe yarar, almalı mıyım, sertifikası nasıl nereden alınıyor, veren kurslar ile sertifika hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. 


Yorum Yaz