Askeri pilot maaşları

Askeri pilot maaşı ne kadar?

Türkiye Cumhuriyeti askeri gücü olan Türk Silahlı Kuvvetleri vatanımızın bölünmezliğinin yegane savunucusudur. Yüksek tahribat gücü ile her ülkenin korkulu rüyası olmayı başarmıştır. Kuşkusuz bu konuda en büyük paylardan bir tanesi de TSK’nın hava gücü olan hava kuvvetlerine aittir. Hava kuvvetleri gerek mühimmatı gerekse de bu mühimmat ve teşisatı kullanan askeri pilotları ile göz doldurmaktadır. Ülkemiz oldukça yetenekli, cesur askeri pilotlar yetiştirmeyi her daim başarmıştır. Bir savaş pilotu olmak yani askeri pilot olmak oldukça zor bir süreçtir. Tüm bu süreci Askeri Pilot Nasıl Olunur yazımızda detaylı olarak anlattık. Fakat sürecin zorluğunun yanında maliyeti de bir hayli fazladır. Öyle ki bir askeri pilot mecburi hizmet süresi boyunca ortalama 1500 saat kadar uçabilmektedir. Bu uçuş saati için Türk Silahlı Kuvvetleri, 100 milyon TL’ye yakın bir maliyet ödemektedir. Görüldüğü üzere bir askeri pilot yetiştirmek ve bir askeri pilot olmak oldukça zordur. Bu sebepten dolayı da ülkemizde, diğer ülkelerde olduğu gibi askeri pilot sayısı oldukça azdır. Peki mevcut pilotlar ne kadar maaş alıyorlar?

Askeri pilot maaşları 2020

Hava kuvvetlerinde görev yapan pilotların mecburi hizmet süreleri bulunmaktadır. Yani belirtilen süre kadar TSK bünyesinde çalışmak zorundadırlar. Bu süreç son darbe olayları ve onun öncesinde de TSK bünyesinde yaşanan çeşitli olaylar yüzünden arttırılmak zorunda kaldı. Öyle ki; daha önce 15 sene olan zorunlu hizmet süresi günümüz itibariyle 21 seneye çıkartılmıştır. Emeklilik bekleyen ve mesleği bırakmak isteyen pilotlar için bu sürecin oldukça uzun olduğu düşünülmektedir. Fakat askeri kuvvetlerdeki pilot yetersizliği sebebi ile bu şekilde bir karar alınmıştır. Peki askeriyede 21 sene boyunca görev alacak olan pilotlar ne kadar maaş alıyorlar?

Askeri pilot yani savaş pilotu maaşları önceleri düşünülenin aksine oldukça düşük seviyelerdeydi. Öyle ki; bir askeri pilot 6 bin seviyelerinde maaş alıyordu. Halbuki yine aynı pilot askeriyeden istifa ettiğinde ve Türk Hava Yolları gibi bir şirkete geçtiğinde 20-30 bin dolaylarında maaş alıyordu. Zorunlu hizmet sürelerinde yaşanan değişim ile birlikte askeri pilotların maaşları ve diğer sosyal hakları da tekrar güncellendi. Artık askeri pilotlar 20 bin TL seviyelerinde maaş alıyorlar. Yani özel sektörle TSK arasındaki uçurum kaldırılmış ve maaşlar neredeyse eşitlenmiş oldu. Bu da pilotlarımızın TSK bünyesinde daha uzun süreler zarfında görev yapmalarına olanak tanıyacak.

Pilotların zorunlu uçuş saatlerinden fazla yaptıkları her saat için yüzde 7 ek ücret ödeniyor. Ayrıca ailesi ve çocukları olanlar ise aile yardımı, çocuk yardımı gibi ek ücretler alıyorlar. Bunların yanında ise havacılık tazminatı alınmaktadır. Tüm bu ek ücretler ile maaşların 25 Bin TL seviyelerine ulaştığı bilinmektedir.

Zorunlu hizmet süresini dolduran pilotlar emeklilik başvurusunda bulunarak emekliye ayrılabiliyorlar. Emeklilik maaşları ise günümüzde çok sayıda meslek maaşına göre oldukça yüksek durumda. Emekli pilotlar 6-7 bin TL arasında emekli maaşı alıyorlar.

Bu yazımızda askeri pilot maaşları ne kadardır, F-16 pilotları ne kadar maaş alıyor, savaş pilotu maaşları ile askeri pilotlara zam hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


Yorum Yaz