Arkeolog maaşları

Arkeolog maaşları ne kadardır?

Arkeoloji, ülkemiz için en önemli bilim dallarının başında yer almaktadır. Neden mi? Çünkü ülkemizin yer aldığı topraklar binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Durum böyle olunca da sayısız tarihi eser bu medeniyetlerden günümüze taşınmıştır. Bunların incelenmesi ve gerekli analizlerin yapılarak muhafaza edilmesi ise arkeoloji biliminin en değerli ögeleri olan arkeologların işidir. Arkeolog, insanlığın kültürel geçmişini, kültürlerin değişimini ve birbirleri ile ilişkilerini inceleyen alanında uzman kimselerdir. Oldukça zor ve ülkemiz için oldukça önemli görevlere sahiptirler. Peki arkeologlar ne kadar maaş alıyorlar merak ediyor musunuz?

Arkeolog maaşları 2020

Geçmişte var olmuş toplumları anlayabilmemiz için arkeologlara ihtiyaç duymaktayız. Geçmişten günümüze kadar korunabilmiş tarihi bulgular ile bu toplumlar hakkında oldukça detaylı bilgilere erişim sağlayabiliyoruz. Ayrıca bu tarihi alanlar her sene milyonlarca turist tarafından da ziyaret edilebilir ve ülkemize döviz girdisi yapılabilir. Hal durum böyle olunca arkeolog mesleği sanılanın aksine oldukça önemlidir. Ülkemizde değeri bilinmeyen mesleklerden bir tanesi olarak görülmektedir.

Arkeolog olmak için üniversitelerin arkeoloji bölümü tamamlanmalıdır. Bu bölümden mezun olan kişiler arkeolog unvanını almaya hak kazanırlar. Konu hakkında daha detaylı bilgiye Arkeolog Nasıl Olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz. Arkeoloji bölümü her sene binlerce mezun vermektedir fakat meslekte istihdam sayısı oldukça azdır. Hal durum böyle olunca da çok sayıda arkeolog işsiz durumda düşmektedir. Peki istihdam edilen yani özel sektörde veya kamuda çalışma imkanı elde eden arkeologların maaşları ne kadardır?

Arkeologlar kamuda yani devlette 4000 TL ile 4500 TL arasında derece ve kademesine göre maaş almaktadır. Maaşlarına ek olarak aile yardımı, çocuk yardımı gibi ek ödenekler de almaktadırlar. Kamuda bakanlıklarda, müzelerde, belediyelerde çalışma fırsatları vardır. Özel sektörde ise istihdam edilme imkanları düşüktür. Ancak özel sektörde tur rehberi gibi çeşitli görevler üstlenebilirler ve ortalama olarak 3 bin dolaylarında maaş alabilirler.

Arkeolog mesleği yazımızda da belirttiğimiz üzere ülkemiz için oldukça önemli mesleklerden bir tanesidir. Ancak elde etmiş oldukları maaşlara baktığımızda ülkemizde bu mesleğe ilginin çok fazla olmadığını ve hak ettikleri ücretleri alamadıklarını görmekteyiz. Dileriz ilerleyen zamanlarda bu mesleği hakkıyla icra eden kişiler daha iyi şartlarda ve daha iyi maaşlarda çalışma fırsatı elde etsinler. Bu yazımızda işe yeni başlayan arkeolog maaşları ve hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


Yorum Yaz