AIM memuru nedir, nasıl olunur?

Havayolu taşımacılığı gerek ülkemizde gerekse dünyada oldukça hızlı bir biçimde gelişmektedir. Bu sektörün muazzam gelişimi ile beraber sektörde istihdam edilen kişi sayısı ile sektördeki meslekler hızla artış göstermektedir. Bu mesleklerden bir tanesi, havacılık sektöründe oldukça önemli görevlere sahip olan aim memurlarıdır. Peki kimdir bu aim memurları, ne iş yapıyorlar?

AIM memuru nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

AIM memuru; ulusal ve uluslararası uçuş güvenliği, verimliliği, etkinliği, düzeni ile havacılık bilgi ve verilerini belirlenmiş olan standartlar çerçevesinde, uygulayan ve hizmet veren meslek grubuna denilmektedir. Stajyer AIM memuru ise lisans alana kadar aim görevi yapan personellere verilen geçici bir unvandır. AIM açılımı, havacılık bilgi yönetimi şeklindir.

AIM memurları havacılık sektöründe hayati öneme sahip meslek dallarından bir tanesidir. AIM memurları, uçuştan önce, uçuş esnasında ve sonrasında yani uçuşun tüm aşamalarında gerekli olan havacılık verilerini ve bilgilerini toplayarak uçak işleticileri ve pilotlar ile paylaşmaktadır. Burada ufak bir hesaplama hatası ile uçuş emniyetini tehlikeye düşürebilir ve bir kazaya sebebiyet verebilir. Peki AIM memurları tam olarak ne iş yaparlar?

Aim memuru ne iş yapar?

AIM memuru ne iş yapar, görevleri nelerdir?

AIM memurları, havacılık sisteminin bel kemiği mesleklerinden bir tanesidir. Görevleri havacılık sisteminin sorunsuz işleyebilmesi açısından oldukça önemlidir.

  • Türk Hava Sahası ve havalimanları hakkında bütün bilgilerin eksiksiz olarak toplanması,
  • Türk Hava Sahasına girmek isteyen yerli veya yabancı bütün uçaklarının uçuş izinlerinin olup olmadığını tespit etmek, izni olmayanları kabul etmemek,
  • Uçuş gerçekleşmeden önce hava araçlarının doldurmalarının zorunlu olduğu uçuş planlarını incelemek,
  • Uçuş ile ilgili tüm tehlike veya durum değişikliklerini uçuş personeline aktarmak,
  • AIM konusunda uluslararası gelişmeleri takip etmek,

Gibi sivil havacılığı ilgilendiren önemli görevlere sahiptirler. AIM memurluğu son dönemlerde ülkemizde de hızla tercih edilen meslek dallarından bir tanesi haline gelmiştir. Peki nasıl AIM memuru olunur?

AIM memuru nasıl olunur?

Öncelikli olarak AIM memuru olmak için bir lisans programından mezun olmalısınız. Yükseköğrenim kurumlarında AIM memurluğu ile ilgili bir bölüm veya program bulunmamaktadır. Tabi tek şart üniversite mezunu olmak değildir. Bunun yanında KPDS / YDS sınavlarına katılmalı ve en az D seviyesinde yeterlilik almalısınız. Çünkü İngilizce uluslararası hava trafiğinde kullanılan dildir. Bu yüzden iyi değil çok iyi derecede İngilizce bilmek gerekmektedir. Daha sonra ise DHMİ tarafından yayınlanan iş ilanlarını takip etmeli ve başvuru yapmalısınız. DHMİ AIM memuru alımları için her sene sınav düzenlemektedir. Ülkemizde AIM memurları DHMİ bünyesinde istihdam edilmektedirler. Başvurunuz kabul edilir ve güvenlik aşamasını geçerseniz de AIM memuru olarak görev almaya başlayabilirsiniz.

AIM memuru nedir?

AIM memuru olma şartları nelerdir?

  • Lisans mezunu olmak
  • KPDS / YDS sınavlarından D seviyesinde yeterlilik belgesi almak
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak

AIM memuru nerelerde çalışabilir?

Ülkemizde AIM memurları DHMİ bünyesinde çalışmaktadır. Bu konuda yetkili başka bir kurum bulunmamaktadır. 

AIM memuru çalışma saatleri

AIM memurları 12 saat çalışma, 24 saat dinlenme veya 24 saat çalışma 48 saat dinlenme şeklindedir.

AIM memuru alımı yaş sınırı nedir?

AIM memurluğu alımlarında üniversite mezunu olma şartı aranmaktadır. Bunun dışında üst bir yaş şartı şimdiye kadar yayınlanmış olan ilanlarda konulmamıştır.

Bu yazımızda AIM memuru nedir, ne iş yapar, nasıl olunur, olmak istiyorum nasıl olurum, olmak için hangi bölüm fakülte mezunu olmak gerekir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan AIM memuru maaşları hakkında bilgi elde edebilirsiniz. 


Yorum Yaz