Acil tıp teknisyeni (ATT) nedir, nasıl olunur?

Acil tıp teknisyeni nedir, kimdir, kime denir?

Acil tıp teknisyeni veya bilinen kısa adı ile ATT, acil durum çağrılarına yanıt veren, tıbbi hizmet sunan ve hastaları sağlık kurumlarına nakletmekle görevli olan sağlık alanında bir meslektir. Acil tıp teknisyenleri kaza, yangın gibi afetlerde yaralanan kişilere, kalp krizi, felç gibi sebeplerle rahatsızlanan kişilere ilk müdahaleyi gerçekleştirir. Paramedik olarak da bilinmektedirler. Peki acil tıp teknisyenlerinin görev yetki ve sorumlulukları nelerdir? Tam olarak ne iş yaparlar?

Acil tıp teknisyeni ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Acil tıp teknisyenler, acil bir durumda olay yerine en hızlı şekilde ulaşıp, hızlı bir şekilde hastaya müdahale etmesi oldukça önemlidir. Hayati öneme sahip bir meslektir. Peki diğer görevleri nelerdir?

  • Eğitim sırasında öğrenilen ve doktorlardan alınan talimatları izlemek,
  • İlaçları oral ve damar gibi yollarla vermek
  • Hastaları taşıma için stabil bir vaziyete getirmek
  • Hastayı ambulansta emniyetli bir pozisyona getirmek
  • Acil bir doğum gerçekleşirse doğuma yardımcı olmak
  • Yarayı kapatmak, kanamayı durdurmaya çalışmak
  • Oksijen takviyesine ihtiyaç duyulduğunda oksijen desteği sağlamak
  • Hastaları en yakın sağlık kurumunun acil servisine aktarmak
  • Gerekmesi durumunda ambulansı sürmek

Acil tıp teknisyenlerinin bir anlık dikkatsizliği bir cana mal olabilir. Bu sebepten oldukça dikkatli ve alanında uzman kimseler olmak durumundadırlar. Peki acil tıp teknisyeni olmak istiyorum diyenler nasıl bir yol izlemeliler?

Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?

Acil tıp teknisyeni sağlık alanında yaşanan gelişmeler sonucunda ortaya çıkmış bir meslektir. Nispeten yeni bir meslek sayılan acil tıp teknisyenliği için geçtiğimiz senelerde sağlık meslek lisesi mezunu olmak ve akabinde üniversitelerde bulunan acil tıp teknisyenliği bölümüne dikey geçiş yaparak mezun olmak yeterliydi. Fakat yapılan düzenleme neticesinde sağlık meslek liselerinden acil tıp teknisyenliği bölümü kaldırıldı. Peki yeni sistemde nasıl acil tıp teknisyeni olunur?

Acil tıp teknisyeni olmak için öncelikle üniversite giriş sınavlarına girmeli ve acil tıp teknisyenliği bölümünü kazanmalısınız. Çoğu üniversitede bu bölüm 2 seneliktir. Buradan mezun olarak acil tıp teknisyeni olarak görev almaya başlayabilirsiniz.

Acil tıp teknisyenliği mesleği

Acil tıp teknisyeni olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

Acil tıp teknisyeni bölümü bazı özel şartlar aramaktadır. Öncelikle erkek öğrencilerin 1.65 metre veya daha uzun, kadın öğrencilerin ise 1.60 metre veya daha uzun bir boya sahip olmaları gerekmektedir. Bunun dışında da boy uzunluğunun santimetre cinsinden ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmalıdırlar. Ayrıca bir hastayı taşımak için fiziki bir yeterliliğe sahip olmak gerekmektedir. Bu yüzden söylemiş olduğumuz boy ve kilo şartı sağlanmalı ve güçlü kimseler olmak zorundadırlar. Bu özel şartların dışında acil tıp teknisyeni olma sürecini yukarıda anlattığımız gibi uygulamaları gerekmektedir.

Acil tıp teknisyeni iş bulma imkanları, olanakları

Son senelerde ülkemizde sağlık alanında ciddi yatırımlar yapılmıştır. Bu vesile ile de sağlık alanında istihdam edilen kişi sayısı ciddi miktarda artmıştır. Acil tıp teknisyenleri; 112 acil tıp istasyonlarında, acil servislerde, özel hastanelerde, polikliniklerde, kamu ve özel hastanelerde, özel ambulans servislerinde ve yoğun bakım alanlarında çalışma imkanı elde edebilirler. Kamuda çalışmak için KPSS sınavına girmelidirler.

Acil tıp teknisyeni kıyafeti

Acil tıp teknisyenlerinin çalışma ortamları nasıldır?

Acil tıp teknisyenleri açık ve kapalı ortamda çalışırlar. Çalışma alanlarında düzen olmayabilir. Bunun haricinde geceleri de nöbet tutarlar. ATT çalışanları diğer sağlık personelleri ve hasta yakınları ile etkileşim halindedirler. Çalışma ortamları oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Bu yazımızda acil tıp teknisyeni görev tanımı, hangi bölümden alıyor, sertifikası nasıl alınır, olmak için hangi lise ve üniversite okunmalıdır gibi acil tıp teknisyeni hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan acil tıp teknisyeni maaşları hakkında bilgi elde edebilirsiniz.


Yorum Yaz