Acil tıp teknisyeni (ATT) maaşı

Acil tıp teknisyeni veya diğer adı ile paramedik ya da kısaca ATT, acil durum çağrılarına yanıt veren, tıbbi hizmet sunan sağlık mensuplarına verilen isimdir. Acil tıp teknisyenleri hastaları güvenli bir şekilde nakledilmesi için sabit bir pozisyona almak ve ilk yardımı gerçekleştirmek gibi elzem görevlere sahiptir. Hayati bir öneme sahip olan acil tıp teknisyenliği, oldukça zor bir meslektir. Bu mesleği icra etmek isteyen, acil tıp teknisyeni olarak görev almak isteyen kişiler meslek erbaplarının ne kadar para kazandıklarını yani maaşlarını merak ediyorlar.

Acil tıp teknisyeni (ATT) maaşları 2019

Acil tıp teknisyeni olarak görev almak için yükseköğretim kurumlarında bulunan acil tıp teknisyenliği bölümü bulunmaktadır. Ancak bu bölüm için bazı özel şartlar bulunmaktadır. Tüm bu başvuru şartlarına ve meslek hakkında diğer bilgilere acil tıp teknisyeni nasıl olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz.  Peki acil tıp teknisyeni olarak kamuda veya özel sektörde çalışmakta olan kişiler ne kadar para kazanıyor?

Acil tıp teknisyenleri ne kadar maaş alıyorlar?

Acil tıp teknisyenlerinin almış oldukları maaş, özel sektörde veya kamuda görev yapmalarına göre farklılık göstermektedir. Acil tıp teknisyenleri özel sektörde genel olarak 2.5 bin TL ile 3 bin TL arasında maaş almaktadır. Ancak kamuda maaşları daha farklıdır. Kamu hastanelerinde veya kurumlarında çalışmakta olan bir acil tıp teknisyeni 2019 yılı için 4 bin TL ile 4.500 TL arasında değişen miktarlarda maaş almaktadır. İşe yeni başlamış olan 12/3 kadro derecesinde işe yeni başlamış, bekar, çocuksuz bir ATT çalışanının maaşı bu şekildedir. Bu miktara performans ödemesi ve yemek bedeli de dahil değildir.

ATT fazla mesai ücreti ne kadardır?

Acil tıp teknisyenleri maaşlarına ek olarak mesai yapmaları durumunda fazla mesai ücreti de almaktadırlar. Bu ücret günümüz itibariyle 16.48 TL’dir. Belirtmiş olduğumuz ücret saatlik mesai ücretidir.

Bu yazımızda acil tıp teknisyeni ne kadar maaş alır, maaşları ne kadar oldu ile acil tıp teknisyenlerinin Ocak ve Temmuz ayı zamlı, yeni maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.
Yorum Yaz